SIŁOWNIA

www.ksgryf.fora.pl

Forum SIŁOWNIA Strona Główna -> Suplementy/Odżywki/Dieta -> HMB
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
HMB
PostWysłany: Czw 0:00, 21 Cze 2007
Ks
Administrator

 
Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Co to jest i jak działa ?
HMB jest jednym z najlepszych suplementów wspomagającym przyrost masy mięśni. Jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który tworzy się w organiźmie z aminokwasu L-leucyny. Przeciętna dieta umożliwia syntezę około 3 gramów dziennie, bogata w białko dieta sportowca może prowadzić do dziennej syntezy około 5 gramów HMB Każdy kto chce zwiększyć masę mięśniową, tzn . chce uzyskać stan pełnego anabolizmu, ma zwiększone zapotrzebowanie na HMB . Aby osiągnąć maksymalny, pozytywny wpływ na gospodarkę białek w organiźmie celowe jest równoczesne stosowanie czysto anabolicznych substancji odżywczych (np. kreatyna). Przypuszcza się, że HMB przeciwdziała drobnym urazom aparatu mięśniowego, które powstają zwykle podczas treningu i minimalizuje redukcję białek w wyniku intensywnego treningu fizycznego. Dokładny sposób działania HMB nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony. Istnieją dwie różne teorie. W jednej z nich przypuszcza się, że HMB hamuje czynność enzymów, które powodują redukcję masy mięśni. Druga teoria zakłada, że HMB ogranicza redukcję komórek przez naprawę względnie wzmocnienie błon komórek mięśniowych. HMB zdecydowanie zwiększa efektywność spożywanych białek. Spożycie białka w ilości do ok. 440 g dziennie pozwala oczekiwać wyraźnych przyrostów masy mięśni. Suplementacja około 3 g HMB pozwala osiągnąć podobne efekty przy spożyciu 200 g białka dziennie (białko z pożywienia + odżywka białkowa). Kombinacja aminokwasów z HMB działa jeszcze efektywniej niż kombinacja HMB i czystych białek. Podobno działania białek lub aminokwasów i HMB nie tylko się sumują, ale w pewnym stopniu nawet wielokrotnie się potęgują, przy czym stopień potęgowania wydaje się być uzależniony od składu aminokwasów produktu stosowanego w kombinacji z HMB Wzmocnienie działania może być bardzo silne. HMB dostępna jest w postaci bardzo kwaśnego płynu w 100% czystej formie, oraz jako Ca-HMB który zawiera tylko ok. 80% czystej formy HMB i podawany jest w kapsułkach. Teoretycznie, 5 g Ca-HMB powinno zrównoważyć działanie 4 g czystej HMB i wystarczać na pokrycie dziennego zapotrzebowania ciężko trenującego sportowca. Jednakże HMB w 100% czystej formie wydaje się mieć podwójną potencję w stosunku do Ca-HMB

Jak dawkować ?
Istnieje związek między spożyciem L-leucyny i HMB więc należy zwrócić uwagę na jej zawartość w białku czy aminokwasach. Należy spożywać w przeliczeniu na 10 kg masy ciała dzienne spożycie 20 gramów wysokowartościowego białka (zawierającego przeciętnie około 6% L-leucyny) i dodatkowe pobranie w dniu treningu 1,5 grama BCAAs o 40%-owej zawartości L-leucyny. HMB dawkujemy 0,15 grama na każde 10 kg masy ciała podczas lub natychmiast po treningu oraz 0,2 grama na każde 10 kg masy ciała w mniejszych dawkach w ciągu 18-24 godzin po treningu. Ponadto co 12 godzin 0,075 grama na każde 10 kg masy ciała. Każde dalsze zwiększanie spożycia ponad podane ilości powoduje gorsze wyniki w przyroście masy mięśni.

Czego należy oczekiwać po HMB ?
Można się spodziewać stałego i przede wszystkim bardzo długotrwałego przyrostu masy mięśni, który nie musi być ograniczany przerwami w spożyciu, związanymi zazwyczaj z osłabieniem wyników. Stosując HMB można w ciągu 6 tygodni uzyskać 1-2 kg przyrost beztłuszczowej masy mięśni, jednocześnie redykując zawartość tkanki tłuszczowej. Będziesz miał nieco więcej siły. Po roku możesz liczyć na 3-6 kg więcej mięśni, po 2 latach na przyrost 6-10 kg masy mięśniowej. HMB nie powinna być w żadnym przypadku porównywana z kreatyną. Kreatyna działa bardzo szybko, ale po kilku (najczęściej 4-6 tygodniach) jej działanie słabnie. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, można dzięki niej zwiększyć masę mięśni o ok. 5 kg i osiągnąć zdecydowany przyrost siły, jednak przy stosowaniu samej kreatyny w następnych cyklach dalsze przyrosty masy i siły będą się zmniejszać. Przyrost masy mięśni osiągalny dzięki kreatynie, wynika głównie ze zwiększonego magazynowania wody w istniejących komórkach mięśniowych. Wysoki poziom uwodnienia jest wprawdzie bardzo ważny dla przyrostu masy mięśni, ale dodatkowa masa, osiągana w wyniku stosowania kreatyny, nie od razu jest tkanką mięśniową. HMB działa inaczej - bardzo małe jest uwodnienie komórek mięśniowych i przyrost masy podyktowany jest przez syntezę nowej tkanki mięśniowej. Integracja nowych aminokwasów do mięśni potrzebuje czasu, ponieważ jest to proces znacznie bardziej skomplikowany niż zwykłe magazynowanie wody. Woda może się odłożyć w tkankach praktycznie w ciągu nocy, prawdziwy przyrost komórki wymaga jednak czasu.

Suplement HMB powinien być stosowany w zastępstwie olbrzymich ilości ciężko strawnych białek. Można się wtedy odżywiać lekko strawnymi białkami, wolnymi aminokwasami o składzie wysokowartościowym biologicznie, a więc wykorzystywać ich fizjologiczne właściwości dla przyrostu masy mięśni, nie musząc przy tym rezygnować z fizjologicznych pozytywnych właściwości HMB.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
HMB
Forum SIŁOWNIA Strona Główna -> Suplementy/Odżywki/Dieta
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin